niedziela, 26 lutego 2017

MUZYKA Z „THE YOUNG VICTORIA”. KLASYKA, SUBTELNOŚĆ I ŁAGODNOŚĆ.

„Moja miłość
Twoja miłość
Odsłoniła świat jakiego nigdy nie znałam”… - Ilan Eskheri oraz Sinead O’Connor z muzycznym przesłaniem filmu „Młoda Wiktoria”.

MUZYKA


ILAN ESHKERI


„My love
Your love
Has opened up a world I’ve never known
All hope
Was found
A place I never dreamed I would go
Feels like only yesterday I had locked my heart away
Safe behind a castle of stone
Sure I’d always be alone
Only you know how
To hear me through the silence
You reach a part of me that no one else can see
Forever true there’s only me and only you
Only me and you/…/”.

/SINEAD O’CONNOR, ”ONLY YOU”/


W słowach piosenki śpiewanej przez Sinead O’Connor kryje się cała historia kostiumowego melodramatu stworzonego przez Jeana-Marca Vallee, o którym pisałam w poście „Wiktoria iAlbert. Łabędzi śpiew w Buckingham Palace.” Słychać w niej także to, o co tak trudno we współczesnym świecie: wolność umysłu i ducha, które w połączeniu dają wielką siłę, by tworzyć i kreować nową rzeczywistość, mądrą, lepszą, dobrą, godniejszą, pełną łagodności, subtelnych załamań, jak draperie na długich kobiecych sukniach; w końcu – piękną. Czy naiwnością jest podzielać dziś owy pogląd? Czy z moich słów wychyla się ku Wam  czytelnikom – odbiorcom nuda? W myśl tego, co usłyszałam od koleżanki na temat poruszanych tematów na moim blogu: „Piszesz sobie a muzom”, można by wysnuć taki właśnie wniosek. I choć wypowiedziane słowa z ust osoby, która niegdyś wydawała się być bliska, sprawiły mi ból, to zaraz potem przypomniałam sobie fragment wywiadu z Paniami Magdą i Larą Gessler, w którym padło znamienne dla mnie zdanie, wybrzmiewające niczym strofa poezji: „Ludzie z pasją mają własną rzeczywistość, której nie widzą inni”.[1] W ten sposób znalazłam wytłumaczenie na całkowity brak zrozumienia mojego świata przez osobę, która uważała, iż wie wszystko najlepiej – również o mnie samej. A przecież, jak pisał Oscar Wilde: „Znają siebie jedynie ludzie płytcy”. Nie warto zatem  tracić  własnej indywidualności, by przypodobać się innym. Najważniejsze wyzwanie dla każdego z nas to POZOSTAĆ SOBĄ.

Królowej Wiktorii oraz Albertowi zdecydowanie się to udało i z pewnością nie stracili przy tym na wiarygodności!  Zachowali na zawsze prawdę w tym, co czynili i co po sobie pozostawili. Usłyszycie o tym wszystkim w „Only You”.

Utwór wykonywany przez Sinead O’Connor  oparty został o linię melodyczną dominującą w drugiej części partytury, której autorem jest Ilan Eskheri (twórca muzyki m.in. do filmu „Gwiezdny Pył” ), romantycznie i delikatnie obrazującą miłość Wiktorii oraz Alberta. Dźwięki tego tematu wypełniają wszystkie wspólne sceny królewskiej pary, sprawiają, że czujemy głębię łączącego ich uczucia, zrozumienia, a w końcu – wzajemnego oddania w życiu publicznym i prywatnym. Nie sposób, nie ulec magii tych nut… oraz spuściźnie kulturowej, jaką pozostawili po sobie Wiktoria i Albert. Mało kto zdaje się dziś pamiętać, iż to właśnie królowa Wiktoria wprowadziła do ceremonii zaślubin białe suknie dla pań czy też – zaszczepiła zwyczaj posiadania w domu nie tylko psów, ale również – kotów. Książę Albert zaś, wniósł na dwór brytyjski tradycję wypisywania i wysyłania bożonarodzeniowych kartek. Historia…, kim bylibyśmy bez niej?

Uwagę zwraca dobór klasycznych instrumentów, takich jak smyczki czy fortepian doskonale ilustrujący powagę i wyjątkową elegancję stworzonych muzycznych tematów. Zdają się one nierozerwalnie żyć w symbiozie z poszczególnymi bohaterami filmu: Królową Wiktorią, księciem Albertem, Lordem Melbourne. I tutaj zdecydowanie najbardziej zapadły mi w pamięci sceny z udziałem księcia Sachsen-Coburg-Gotha, gdzie IIAN ESKHERI pozwolił sobie na przywołanie (zapożyczenie) utworu Franza Schuberta. Słynna serenada ze zbioru „Łabędzi Śpiew” uwodzi widza jawą i snem pokazanych wydarzeń, a także kreśli duchowy portret samego księcia Alberta. Jego szlachetność uczuć do wybranki serca, wrażliwość, empatia, zainteresowanie sztuką współgrają doskonale z "Łabędzim Śpiewem” Schuberta.

Pozostanie do końca sobą, wiernym własnym ideałom, celom i dążeniom to muzyczne przesłanie płynące z utworu „Only You” dla nas wszystkich. Warto jednak sięgnąć po całą płytę, na której znajdziecie utwory wykonywane przez London Metropolitan Orchestra:
  1. Childhood 
  2. Go to England, Make Her smile (Albert’s Theme)
  3. Down the Stairs (Victoria’s Theme)
  4. The King’s Birthday
  5. Swan Song
  6. The King Is Dead
  7. Buckingham Palace
  8. Lord Melbourne
  9. Albert Returns
  10. Archery
  11. The Firs Waltz
  12. Rainy Gazebo
  13. Letters from Victoria
  14. Constitutional Crisis
  15.  Riot
  16.  Letters from Albert
  17.  Marriage Proposal
  18.  Honeymoon
  19. Assassin
  20. Victoria i Albert
  21.   Only You

Płyty nie można kupić w polskich sklepach, ale poszczególne utwory z listy można odtworzyć, korzystając z dobrodziejstw internetu. Zatem, nie czekajcie długo, by przenieść się w świat miniony, ale – jak się przekonacie – nie tak odległy.


„The Young Victoria”, Wytwórnia EMI, 2009 r.




1. Rozmowa przeprowadzona przez Annę Raczkowską i opublikowana na łamach czasopisma „Grazia” , Nr 10/16 (81), Październik 2016, s.42-46.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz