środa, 7 września 2016

Styl francuski: światło, eklektyzm autentycznych mebli i piękno szlachetnych tkanin dekoracyjnych

WNĘTRZA

piękno szlachetnych tkanin dekoracyjnych




piękno szlachetnych tkanin dekoracyjnych



styl francuski




Jak odtworzyć styl historyczny z przymrużeniem oka? Czy w ogóle jest to zadanie możliwe do wykonania w odniesieniu do kraju, w którym historia wnętrzarstwa ma długą i bogatą tradycję? Przekonajmy się. 

Styl francuski to przeciwieństwo nowoczesnego minimalizmu.  Do tej kwestii z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać. 
Wnętrza, wyrażające istotę tego stylu, charakteryzują się dbałością o każdy szczegół. Wyróżnia je rodzaj wytworności stworzonej poprzez złote żółcienie, złociste ochry i pastelowe, rozbielone subtelnością kolory; światło w postaci nagromadzonych lamp, lampionów i świeczników, w końcu - meble pamiętające XVII i XVIII wiek (polichromowane i tapicerowane). 

Czy urządzając dzisiaj swoje domy, mieszkania w stylu francuskim, gdzie otacza nas piękno szlachetnych tkanin dekoracyjnych, zastanawiamy się, że tak naprawdę odbywamy "podróż w czasie", sięgając do wieku Oświecenia?
Myślę, że niewiele osób w życiowym pośpiechu w ogóle ma czas na takie rozmyślania. Dlatego, pozwólcie, że nie marnując Waszego cennego czasu na przygotowania do tego rodzaju podróży, sama zabiorę Was w przeszłość. Nie trzeba pakować walizek, kuferków, zastanawiać się, jaka będzie nam towarzyszyć aura pogodowa. Wystarczy usiąść przy filiżance kawy lub herbaty i... przeczytać. Tylko tyle lub aż tyle. To już kwestia do rozwiązania dla Was samych. 

Wyruszamy...

Historia stylu francuskiego związana jest nieodzownie z zasadniczą przemianą smaku barwnego, tak w malarstwie najwybitniejszych artystów, jak w doborze kolorów wnętrza czy stroju, którą przyniósł wiek XVIII. Rozjaśnienie i ochłodzenie palety wizualnej doprowadziło do wyznaczenia nowych ekspresji kolorystycznych, zestawień barw. Cenne meble wykonywane przez wybitnych ebenistów (z franc. ebeniste - nazwa używana we Francji od początku XVII w., dotyczy stolarzy-artystów) obijane były często tkaninami takimi jak: adamaszki, atłasy, brokaty, gobeliny,tapiserie. Na nich dominowały ornamenty zaczerpnięte ze świata fauny i flory. Na tkaninach można było odnaleźć motyle, ważki, ptaki, pąki kwiatów, wicie roślinne. Uwagę zwracają także te materiały, które wypełniają sceny figuralne, sielankowe pejzaże, nawiązujące do malarstwa Jean-Honore Fragonarda, Jean-Antoine Watteau, Jean-Baptiste Pater. Historia wnętrzarstwa określiła je mianem "Toile de Jouy" (czyli płótno z Jouy ). Nieprzemijające piękno tych szlachetnych tkanin dekoracyjnych tkwi w samym motywie, wymyślonym przez farbiarza Christophe-Philippe Oberkampf w 1760 roku w miasteczku Jouy-en-Josas pod Wersalem. Inspiracją dla niego stało się to, z czego korzystali także francuscy rokokowi malarze: życie na dworze Marii Antoniny. Na materiałach odnajdziemy zatem zabawy w ciuciubabkę, potajemne schadzki, skradzione pocałunki, ale  i niezwykłe wydarzenia - lot balonem czy codzienną pracę na francuskiej wsi. Oberkampf jako pierwszy w Europie produkował tkaniny drukowane, które szybko wygrały z popularnymi płótnami indyjskimi. 
Uosobieniem stylu francuskiego są także powstające w tym czasie meble szkieletowe: tapicerowane krzesła, fotele z szerokim i głębokim siedziskiem - w związku z modą na krynoliny -  typu "bergere" ("pasterka"), meble do półleżenia: szezlongi oraz ich odmiany: "meridienne" . Dalej pojawia się cała gama mebli skrzyniowych: komód i szaf. 
Uwagę zwracają krzesła, których siedziska wyplatane są rafią ( z łac. palma iglasta). Włókno z palmy Raphia Ruffia, pochodzącej z Afryki Środkowej z ogromnym powodzeniem wykorzystywali nie tylko francuscy ebeniści, ale i angielscy czy niemieccy stolarze.

I tak dotarliśmy do końca wyprawy. Mam nadzieję, że nikt z Was nie czuje się zmęczony i znajdzie w sobie tyle siły, by "wyczarować", choćby namiastkę stylu francuskiego w swoim wnętrzu. Jak to uczynić?

Przede wszystkim można sięgnąć po odpowiednio dobrane materiały, mariaże mebli z różnych epok (tzw. ludwiki) i jasne, nastrojowe światło, które dają między innymi lampy stołowe czy podłogowe.

Tkaniny nawiązujące do francuskich "Toile de Jouy" w charakterystyczne scenki rodzajowe w barwach narodowych Francji: czerwonym, niebieskim, białym (często zamiennie z ecru ) można nabyć w sklepach internetowych, jak choćby  w Dekoria.pl .Kolekcja nosi nazwę Avinon. Do wyboru mamy tutaj trzy warianty: postaci, krata, paski. 


dekoria.pl

Kolekcja Avinon, fot. WŁASNOŚĆ dekoria.pl
dekoria.pl

Kolekcja Avinon, fot. WŁASNOŚĆ dekoria.pl
dekoria.pl

Kolekcja Avinon, fot. WŁASNOŚĆ dekoria.pl
dekoria.pl

Kolekcja Avinon, fot. WŁASNOŚĆ  dekoria.pl

Warto odwiedzić także Styl Studio Wnętrz, który oferuje zasłonowe tkaniny z kolekcji Mojacar Toile de Jouy


piękno szlachetnych tkanin dekoracyjnych


Mojacar Toile de Jouy, fot. STYL Studio Wnętrz


Mojacar Flower pochodzące z Hiszpanii, w zestawieniu kolorów Coco Chanel: czerni oraz ecru


piękno szlachetnych tkanin dekoracyjnych

Mojacar Flower, fot.  STYL Studio Wnętrz


Wzbogacone o jeszcze jeden walor kolorystyczny (brąz) są propozycje sklepu Tkaniny-Hemmers.pl, w których niezaprzeczalnie odnajdziemy piękno szlachetnych tkanin dekoracyjnych.

piękno szlachetnych tkanin dekoracyjnych


Tkaniny dekoracyjne Toile de Jouy, fot. Tkaniny Hemmers


piękno szlachetnych tkanin dekoracyjnych

Tkaniny dekoracyjne
 Toile de Jouy, fot. Tkaniny Hemmers
piękno szlachetnych tkanin dekoracyjnych

Tkaniny dekoracyjne Toile de Jouy, fot. Tkaniny Hemmers



Wszystkie wymienione materiały dekoracyjne doskonale sprawdzą się w  klasycznym francuskim wnętrzu. Nadają się one na zasłony, rolety rzymskie, lambrekiny, poduszki, wałki, siedziska i oparcia, pokrowce na fotele, podnóżki, sofy, szezlongi.
Meble, między innymi francuskie antyki, w lepszym lub gorszym stanie zachowania albo po całkowitej renowacji można odkryć w czasie odwiedzin antykwariatów, pchlich targów nie tylko we Francji, ale i w Polsce. Wiele firm trudni się dzisiaj sprowadzaniem i odnawianiem foteli, fotelików, krzeseł ze wspomnianym siedziskiem z rafii, kanap, łóżek, toaletek, konsol, stolików, witryn, szaf, a nawet - luster czy ram.

Dodatkowym atutem tych wnętrz są jasne tapety i boazerie w identycznym kolorze, jak również elementy dekoracyjne w postaci sztukaterii, ozdobnych gzymsów, pilastrów, nawiązujące do detali architektonicznych. Obecność okien jest wyraźnie zaakcentowana poprzez długie zasłony, przewiązane po bokach dekoracyjnym chwostem lub sznurem.






Pamiętajcie: pomysły na zmiany stylu Waszych wnętrz niekoniecznie łączą się z dużymi wydatkami. Liczy się wiedza o danym stylu, by właściwie móc dobrać elementy i dodatki, które przywołają go w Waszym domu, choćby ich historia sięgała XVII - XVIII stulecia.








8 komentarzy:

  1. Aniu dziękuję za chwile spędzone z filiżanką kawy przenosząc się do wieku oświecenia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Styl francuski we wnętrzach jest mi bardzo bliski, choćby ze względu na meble w stylu kolejnych Ludwików - władców Francji. Bardzo się cieszę, że moja opowieść nie znużyła, a zwyczajnie - pozwoliła "przeczytać się" do końca w towarzystwie filiżanki kawy i... spokoju ducha:) Najserdeczniej pozdrawiam:)

      Usuń
  2. Chyba jeden z moich ulubionych wpisów:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dla mnie bardzo cenna ocena:) Rzeczywiście, historia stylu francuskiego sprawiła mi wiele radości, gdy przygotowywałam ją na blog. Widać teraz, że nie tylko mnie:) Bardzo dziękuję. Najserdeczniej pozdrawiam:)

      Usuń
  3. Cudowny wpis!! Kobieto pisz, pisz, pisz!! Twoje wpisy są F A N T A S T Y C Z N E!!

    OdpowiedzUsuń
  4. Najserdeczniej dziękuję!!! To dal mnie wielka pochwała za pracę, która sprawia mi olbrzymią radość i daje nieograniczoną wolność:) Postaram się, by wpisy pojawiały się częściej. Najserdeczniej pozdrawiam!!!

    OdpowiedzUsuń
  5. I takie dodatki to ja uwielbiam. Super pomysł, fajne kolory, dzięki za inspiracje.

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń