poniedziałek, 26 września 2016

SZEKSPIR W ROKU 2016

 „Cały świat to scena, a ludzie na nim to aktorzy”. Rzecz o teatrze brytyjskim na wielkim ekranie w Multikinie.


Teatr brytyjski na wielkim ekranie.

WYDARZENIE  W KULTURZE

TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE


Gdy 23 kwietnia 2015 roku British Council ogłosił Shakespeare Lives jako jedyny w swoim rodzaju globalny program, stanowiący hołd dla życia i twórczości angielskiego dramaturga, autora tragedii, komedii, kronik, wierszy i poematów, wiedziałam, że najczęściej zadawane egzystencjalne pytanie świata: „To be, or not to be: that is the question” zyska kolejne odsłony – tym razem na miarę XXI wieku.

Czy się myliłam? British Council stworzył program, pozwalający na obcowanie z twórczością Szekspira na scenie, w filmie, w galeriach czy szkołach, a nawet w metrze! Do tego bogatego zbioru dołączyły również - wydarzenia online, dzięki którym twórczość narodowego angielskiego poety stała się bardziej widzialna i słyszalna niż kiedykolwiek wcześniej. Shakespeare Lives pełni rolę rodzaju zaproszenia skierowanego do całego świata. Dotarło ono do ponad miliarda ludzi na naszym globie!
Dzięki projektowi British Council i Multikina TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE również my będziemy mogli skorzystać z tej niecodziennej karty wstępu.

TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE

Harmonogram pokazów poszczególnych przedstawień w Multikinie




Zatem, trwający obecnie na świecie i w Polsce rok Williama Shakespeare'a (przypada dokładnie 400 lat od śmierci autora „Hamleta”), to nie tylko możliwość:
  • zdobycia grantów badawczych dla artystów oraz instytucji na realizację nowych międzynarodowych projektów,
  • światowe tournée poetów z Royal Society of Literature reinterpretujących Sonety,
  • seria warsztatów i paneli dyskusyjnych (współpraca z National Centre for Writing and Shakespeare’s Globe),
  • międzynarodowy cykl projekcji najlepszych filmów szekspirowskich, przygotowany wspólnie z British Film Institute ( od niemej ery kina po najnowsze produkcje),
  • w końcu: Sonety w metrze, Bitesize Bard - międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych przygotowany we współpracy ze straight 8
  • czy aplikacja opracowana przez Shakespeare Birthplace Trust (zawiera szekspirowski leksykon dostępny w wielu językach oraz quiz, przepisy kulinarne i listy utworów z czasów elżbietańskich).
    To przede wszystkim szansa na odkrycie Shakespeare'a w wyjątkowy i niezapomniany sposób na wielkim ekranie Multikina dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym.

Znawcy literatury często powtarzają, że jego teatr jest historią świata w pigułce. Czy w istocie tak właśnie można spuentować spuściznę literacką i kulturową Shakespeare'a? Z pewnością, odpowiedź nasunie uczestnictwo w przedstawieniach z najsłynniejszych brytyjskich scen teatralnych. Czy kiedykolwiek udało Wam się odwiedzić w niespełna pół roku tak znamienite teatry, jak: National Theatre, Kenneth Branagh Theatre Company, Globe on Screen czy Royal Shakespeare Company? Dzięki kontynuowaniu współpracy British Council i Multikina będziecie mieć niepowtarzalną okazję, by tego dokonać.

Gdy dodatkowo uprzytomnimy sobie, że lista słów, jaką narodowy poeta Anglii wprowadził do ojczystego języka liczy około 1600 pozycji, czego dowiódł Ammon Shea w „Bad English: A History of Linquistic Aggravation” (2014 r.), nie sposób przejść obojętnie obok spektakli, których retransmisję jeszcze we wrześniu, a następnie w kolejnych miesiącach 2016 i 2017 roku pokaże Multikino. Teatr brytyjski na wielkim ekranie to wydarzenie bez precedensu i Was nie może na nim zabraknąć!
Wybór jest ogromny. Spójrzcie tylko:

  • 29.09.2016, 19:00 - Kenneth Branagh Theatre Company - “Romeo i Julia”, Rob Ashford i Kenneth Branagh
TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE


  • 4.10.2016, 17.10.2016, 19:00 - Royal Shakespeare Company - “Hamlet”, reżyseria Simon Godwin

TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE


  • 6.10.2016, 28.11.2016, 19:00 - National Theatre Live - “Głębokie błękitne morze”, reżyseria Carrie Cracknell
TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE

  • 13.10.2016, 19:00 - Globe On Screen - “Kupiec wenecki”, reżyseria Jonathan Munby
TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE

  • 20.10.2016, 13.12.2016, 19:00 - National Theatre Live - “Opera za trzy grosze”, reżyseria Rufus Norris 
TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE


  • 3.11.2016, 19:00 - Royal Shakespeare Company - “Cymbelin”, reżyseria: Melly Still
TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE

  • 14.11.2016, 19:00 - Globe On Screen - “Ryszard II”, reżyseria: Simon Godwin
TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE

  • 17.11.2016, 12.01.2017, 19:00 - Kenneth Branagh Theatre Company - “Złodziej”, reżyseria Rob Ashford
TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE


  • 1.12.2016, 5.01.2017, 19:00 - Royal Shakespeare Company - “Król Lear”
  • 8.12.2016, 19:00 - National Theatre Live - “Człowiek dwóch szefów”
  • 26.01.2017, 19:00 - National Theatre Live - “Niebezpieczne związki”
  • 9.02.2017, 16.03.2017, 19:00 - National Theatre Live - “Kaci”
  • 23.02.2017, 19:00 - National Theatre Live - “Jak Wam się podoba”
Na uwagę zasługuje także fakt, iż w związku z trwającym „SHAKESPEARE LIVES IN 2016”, ponownie zagoszczą w Multikinie inscenizacje (nie tylko W. Shakespeare'a) dotychczas zarejestrowane w National Theatre:
  • 28 października o 22:30 (na nocnym pokazie z okazji Halloween): „Frankenstein”, w którym zobaczymy Benedicta Cumberbatcha w roli Wiktora Frankensteina i Jonny Lee Millera w roli Potwora;
  • 31 października o 19:00 (w dniu kalendarzowego Halloween): ponownie „Frankenstein”, w którym aktorzy zamienią się swoimi rolami. I tak Jonny Lee Miller wcieli się w postać Wiktora Frankensteina, a Benedict Cumberbatch – Potwora. Przedstawienia pojawią się w: Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi (Silver Screen), Olsztynie, Poznaniu Malta, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie Targówek, Warszawie Ursynów, Warszawie Złote Tarasy, Wrocławiu Arkady oraz Zabrzu);
TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE

  • 10 listopada 2016 o godzinie 19:00: „Korolian” , reż. Josie Rourke. W roli tytułowej: Tom Hiddleston. Spektakl wyświetlany w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Targówek, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady oraz Zabrze);
TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE




  • 24 listopada 2016: Spektakl „The Audience” w reż. Stephena Dardly, z udziałem Helen Mirren (w roli Królowej Elżbiety II). Gratką jest tutaj fakt, iż na specjalne życzenie publiczności wzbogacony on został o nowe dodatkowe materiały przygotowane specjalnie dla widzów National Theatre Live: pytania i odpowiedzi.;
TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE


* 22 grudnia 2016, 19:00: „Hamlet”. W roli głównej Benedict Cumberbatch. Sztukę będzie można zobaczyć w następujących kinach: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Olsztyn, Poznań Malta, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Targówek, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady oraz Zabrze.


TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE


Wszystkie przedstawienia rejestrowane są na żywo i z udziałem publiczności. Retransmisje odbywają się w jakości High Definition z dźwiękiem Digital Dolby Surround, w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami. Czy ktokolwiek z pasjonatów teatru brytyjskiego marzył, że kiedyś będzie mógł wziąć udział w takim wydarzeniu? Z lat dzieciństwa dobrze pamiętam „Teatr Telewizji na Świecie”, który pojawiał się w poniedziałkowe wieczory na antenie programu I TVP. Czekałam na te spektakle z utęsknieniem, choć wówczas nie wykorzystywały one takich rozwiązań technologicznych, jakie podarował nam obecny rozwój cywilizacji. Większość sztuk pokazywana była w tłumaczeniach Macieja Słomczyńskiego, poddawanych częstej krytyce ze względu na brak, między innymi, wierności w stosunku do oryginalnego tekstu. Na nowo dzieła W. Shakespeare'a oraz ich sposób przekazu odkrył Stanisław Barańczak, którego tłumaczenia wprowadziły tragedie i komedie angielskiego twórcy w XX wiek. Zgromadziłam całą kolekcję z poznańskiego wydawnictwa „W drodze” i wracałam do niej wielokrotnie, wyobrażając sobie, że nadejdzie dzień, kiedy dane mi będzie zobaczyć spuściznę W. Shakespeare'a na prawdziwych najbardziej znamienitych scenach brytyjskich teatrów.

Dzisiaj mój sen się ziścił. Siadam na widowni Multikina, by na wielkim ekranie wraz z brytyjską publicznością stać się częścią szekspirowskiego teatru. Pamiętajcie:

 „Zamiary są wiatrem, kiedy nie idą z wykonaniem w parze”... .
/William Shakespeare: „Makbet”/

Bilety już w sprzedaży w kasach kin i na stronie: www.multikino.pl

Organizator: Multikino S.A.
Partner Strategiczny Teatrów w Multikinie: British Council
Mecenat Teatrów w Multikinie: Citi Handlowy i OSRAM
Dystrybutor Globe On Screen: Park Circus Ltd
Dystrybutor National Theatre Live: Cikanek Film Sp. z o.o. / nazywowkinach.pl
Dystrybutor Almeida Theatre, Kenneth Branagh Theatre Company oraz Royal Shakespeare Company: Pannonia Entertainment Ltd
Nośnik / Technologia: Odtworzenie w cyfrowym standardzie DCP, High Definition, Digital Dolby Surround, polskie napisy.
Patroni Teatrów brytyjskich w Multikinie: Aktivist, Magazyn Kulturalny, Teacher.pl, Infomusic.pl, Superstarsi.pl, TerazTeatr.pl, trojmiasto.pl, Mówią Na Mieście, Filmbox oraz RMF Classic.
Więcej informacji dostępnych jest na www.britishcouncil.pl oraz www.multikino.pl

Wszystkie plakaty do poszczególnych przedstawień i szczegółowe informacje związane ze spektaklami zamieszczone dzięki zaangażowaniu oraz uprzejmości Pana Piotra Sadowskiego, Kierownika Projektu Multikino S.A., ul. Mokotowska 49, 00-542 Warszawa


TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE, PROJEKT BRITISH COUNCIL I MULTIKINO, SHAKESPEARE LIVES 2016.

4 komentarze:

  1. Cieszę się,że mogę stać się uczestnikiem szekspirowskiego spektaklu.Bilet już kupiłam i wybieram się na Romeo i Julia.pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I mnie raduje ogromnie zainteresowanie TEATREM BRYTYJSKIM NA WIELKIM EKRANIE w MULTIKINIE, bo jak już napisałam - to wydarzenie, którego nie sposób ominąć ani też w nim uczestniczyć!!! Najserdeczniej pozdrawiam:)

      Usuń
  2. Romeo i Julia-miłość ponadczasowa,o której marzy każdy z nas.Niestety tej wersji nie widziałam,ale domyślam się,że warto.

    OdpowiedzUsuń
  3. Każda ze sztuk, którą można zobaczyć w ramach projektu TEATR BRYTYJSKI NA WIELKIM EKRANIE jest godna uwagi i zupełnie inna od dotychczas nam znanych. ROMEO I JULIA to para, która przeszła do panteonu historii nieszczęśliwych kochanków. I tak już pozostanie... .

    OdpowiedzUsuń